Rengeteg történelmem szív: Az NBC Időtlenek csendes befogadása

Időtlen kulcsfontosságú művészet: Abigail Spencer, Lucy Preston, Matt Lanter, Wyatt Logan, Malcolm Barrett, Rufus Carlin

Van egy hely a TV-ben, ahol a sokféleség és az inklúzió állandó jelenlét, ahol a nőket és a nem fehér karaktereket nem a fajuk vagy a nemük határozza meg, ahol a fehér megváltó komplexum a szó szoros értelmében a Big Bad motivációja, és ahol mindez csendesen történik, alig van nyílt társadalmi-politikai kommentár. Ez a hely az NBC retro-time-travel-adventure kalandja Időtlen , és ugyanúgy meglepődtem ezen, mint te.

Azok számára, akik nem nézik - és a műsor nézettségéből ítélve valószínűleg ez a legtöbben Önök -, az előfeltétele Időtlen egyszerűségében gyönyörűen klasszikus. Connor Mason (Paterson Josephy), a gazdag, visszahúzódó zseni feltalál egy időgépet, amelyet azonnal eltulajdonít egy szélhámos, aki nyilvánvalóan pokolba hajlik a változó történelemben. Tehát a kormány felvesz egy csapatot, hogy megállítsák: Lucy (Abigail Spencer) történelemprofesszor, Wyatt (Matt Lanter) katona és Rufus (Malcolm Barrett) mérnök, aki az egyetlen ember, aki pilóta a hátralévő időgépet ( mert természetesen kettő van belőlük). Végigzipálják az időt, rengeteg kalandot és személyes drámát tartanak, és végül megtudják, hogy az üldözött srác valójában megpróbálja megállítani a igazi baddy, egy árnyékos szervezet, amely megpróbálja manipulálni a történelmet a saját céljainak érdekében.

E mély retró előfeltevés és stílus ellenére Időtlen elrugaszkodik a műfajhoz tartozó trópusok többségétől, és ehelyett a hálózati tévében állítja össze az egyik sokszínűbb stábot. A három hős közül csak egy (Wyatt) fehér és férfi, Lucy pedig a tényleges főszereplő, nem ő. A fő mellékszereplők egy fekete férfiból (a már említett milliárdos géniuszból) és két színes nőből állnak - egyikük, Christopher ügynök (Sakina Jaffrey) az egész műsorban a legmagasabb intézményi hatalommal rendelkezik.

Időtlen nagyjából tökéletes ellenérv mindazok számára, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy a rasszizmus, a szexizmus, a homofóbia és mtsai. elfogadhatóak vagy szükségesek a történelmi drámákban (vagy kvázi-történelmi fantáziákban), mert a dolgok akkor éppen így voltak! A csapat az elmúlt három évszázadot bejárta, és Lucy-t nem egyszer fenyegették nemi erőszakkal - gyilkossággal és kínzásokkal, csakúgy, mint a csapat többi tagjával, de egyszer sem fenyegették meg nemspecifikus módon. Rufus eközben művészi formát készített az adott korszak rasszizmusának fanyalgó kommentárjaiból: Gazdag fehér srácok történetét spóroljuk - sok történelmem szar. Levételei a nevetségesektől (a Bel-Air friss hercege főcímdal, mint Langston Hughes beszélt szavú vers) az eposzhoz, mint amikor rasszista őrséget adott az 1930-as években a pilóta alatt:

Rohadt kőkorszakban vagyok, de ember, remélem, hosszú és hosszú életet élsz. Elég hosszú ahhoz, hogy Michael Jordan dunk, Michael Jackson táncoljon, Mike Tyson ütjön - igazából, akármelyik Michael nevű fekete srác! HL? Ja, leszáll. Ó, megcsinálta, de nem érdekel! És Obama, ő az elnök. 2008. Ez szopni fog neked! Remélem, mindent lát, mert a jövő nem az Ön oldalán van, fiú .

Ez egy olyan műsor, amely sikerül végigjárni a kötelet a vidám történelmi geek-outok és a hegyes emlékeztetők között, miszerint ezek a romantizált múlt korszakok csak romantikusak és elbűvölőek voltak a lakosság többsége számára.

Ennek ellenére, Időtlen az a fajta műsor, amely nem helyezi szereplőinek fajtáját vagy nemét történetszámaik élvonalába. Rufus és Mason történetei nem azok ról ről fekete férfiak lévén arról szólnak, hogy egy mérnök sokkal aktívabb és félelmetesebb munkát végez, és egy milliárdos, aki feltalálta a Pandora problémás dobozát. Christopher ügynök, a missziókat felügyelő kormánymegbízott soha nem kérdőjelezte meg tekintélyét nemi vagy faji alapon - ez még csak nem is implikált. Jiya (Claudia Doumit), a csapat technikai szakértője a szoba legokosabb embere bármikor, de ritkán, ha valaha is felmerül a felhajtás arról, hogy WOC volt egy STEM területen; jobban törődünk Rufusszal való kapcsolatával és időutazás okozta hallucinációival. És bár Lucy régi akarata, hogy nem fognak feszülni Wyatt-tal, a rajongók által kedvelt cselekmény, soha nem uralja a történetét, és nem alakítja át A szerelem érdekévé ™. Valójában megkockáztatnám, hogy ez pontosan így van miért a nézők kapcsolatba lépnek a romantikus részterülettel, mert csak erről van szó: egy részterületről, amely szervesen fejlődött ki a szereplők kémiájából, ahelyett, hogy eleve táviratozták volna.

Nem kérdéses, hogy fontos-e olyan történetek, amelyek kifejezetten ról ről olyan karakterek tapasztalatai, akik nem egyenesek, cisz, fehér férfiak, különösen a sci-fi / fantasy birodalomban, amelynek története ilyen egyenes fehér férfi főszereplőkkel menti a napot. Mutatja Fekete Villám , vagy késő panaszkodott Carter ügynök , és a hasonló filmek Csodanő és Fekete párduc úttörő és látványosan szükségesek. De az is üdítő, különösen a műfaji tévében, hogy teljesen alkalmi az inkluzivitás és a sokszínűség. A kísértés olyan gyakran lehet, hogy az identitást a karakter elé helyezzük annak érdekében, hogy pontot tegyünk a marginalizált csoport kezelésére, de ez néha azt is eredményezheti, hogy bokszoló szereplők vagy megengedhetik, hogy az írók úgy érezzék, teljesítették kötelességüket, ha egyszer Beleírták a jelképes kisebbségi oldalukat.

Időtlen nem show ról ről sokszínűség vagy marginalizálódott csoportok, de ezeket a hangokat folyamatosan és szándékosan szövi bele történetmesélésének DNS-ébe. Még akkor is, ha történelmi személyekről van szó, az epizódok gyakran a marginalizált közösségek (Wendell Scott) részeseire összpontosítanak, akiket általában periférikus karaktereknek tekintenek, nem pedig történelmi A-listázóknak (Abraham Lincoln fia, JFK szeretője), vagy mindkettő. A sorozat fogalma éppen a kiválasztott emberek gondolatával ütközik, akik oly gyakran fehér férfimegmentők - sőt, az átfogó gazemberek egy fehér-férfi uralta szervezet, amely úgy tűnik, hogy azt hiszi, hogy ők a kiválasztottak az emberiség megmentésére és metszésére legjobb elemeire - reszket . Lehet, hogy ez egy retró rontás, amely nem veszi túl komolyan magát, de ez megengedte Időtlen hogy csendben előtérbe helyezze változatos hangjait és énekeletlen hőseit.

(kép: NBCUniversal)

Amanda Prahl dramaturg, szövegíró és szabadúszó író, regionális és egyetemi színházi kreditekkel, a HowlRound, a BroadwayWorld, a Slate és a PopSugar mellékleteivel, és határozott véleményekkel a következőkről: Ki vagy doki . KövesseAmandaTwitteren @storyologist_ap .